اقامتگاه حضرت مهدی (عج)

از قواعد و روایات معصومین برای پاسخ به این سوال استفاده شده است.

در مورد اقامتگاه آن حضرت، نخست باید توجه داشت که آنحضرت هرساله در مراسم عظیم حج شرکت می کند، و بعضی از سعادتمندان در مراسم حج به محضرش شرفیاب شده اند. اما در مورد اقامتگاه آنحضرت و فرزندان و بستگان و یاران مخصوص(اوتاد) چندین مکان مانند: مدینه، دشت حجاز، کوه رضوی، کرعه و سرزمین های دور دست و ... گفته شده است. ولی در میان گفتارها آنچه بیشتر نظرها را جلب می کند این است که اقامتگاه آنحضرت و فرزندانش و گروهی از خواص یارانش در جزیره ای از دریای بزرگ می باشد.

  *  از امام هادی(ع) داستانی نقل شده است که خلاصه اش این است:

حضرت مهدی(عج) و فرزندانش در جزیره هایی بسیار بزرگ و پهناور و در دریا زندگی می کنند و عدد شیعیان آنجا بسیار زیاد است، و فرزندان وی هریک حاکم جزیره ای هستند و خدا بهتر می داند. (اثباة الهداة)

 

داستان جزیره خضراء

در داستانی که در مورد تشرف علی بن فاضل مازندرانی در سال690 هجری در- جزیره خضراء- از طرق بسیار موثق نقل شده حاکی است که اقامتگاه امام قائم (ع) و همسران و فرزندانش در جزیره- خضراء- است، اصل داستان در کتاب اثباة الهداة نقل شده است که من در اینجا خلاصه ای از این داستان را می نویسم:

علامه مجلسی در بحارالانوار از یحیی بن فضل در کتاب - رسالة البحر الابیض و الجزیرة الخضراء- از علی بن فاضل مازندرانی مجاور نجف در حدیث بسیار طولانی چنین نقل می کند ( آنگونه که گفته شد من در اینجا تنها خلاصه ای از ابتدای داستان را می نویسم و علاقمندان می توانند با مراجعه به کتاب های مذکور دامنه ی اطلاعات خود را وسیع تر نمایند)

وارد شهری از شهرهای غرب (اسپانیا) شدم مردی را دیدم که نام من و پدرم را می دانست و سپس گفت: بدان که نام و اصل و وصف و خصوصیات تو را برای من بیان کرده اند و من تا جزیره خضراء با تو هستم. وقتی در مورد این جزیره پرسیدم پاسخ داد: بحر ابیض است و آن جزیره خضرائ است که آب سفید اطرافش را گرفته و به حکمت خداوند چون کشتی ها و وسایل نقلیه دیگر دشمنان به اینجا رسند غرق می شوند  و به آن حضرت دست نمی یابند، سپس وارد جزیره خضراء شدیم و در مسجدی رفتیم که شخصی بنام - سیدشمس الدین- را دیدم که می گفت از نوه های امام عصر(عج) هستم و پس از گفتگویی به او گفتم تا کنون امام را دیده ایت و او پاسخ داد: خیر تاکنون امام را ندیده ام ولی صدای امام را شنیده ام ولی جدم هم خودش را دیده و هم صدایش را شنیده است. علی بن فاظل داستان خود را به طور مفصل در کتابی به نام - الفوائد الشمسیة-  آورده است.

بعضی از نویسندگان به عنوان احتمال مطرح کرده اند که شاید این جزیره خضراء ( با توجه به آب سفید آن و اینکه هر وسیله ی نقلیه ای که به نزدیکی این جزیره می رسد غرق شده یا به طور اسرارآمیزی تغییر جهت می دهد) همان مثلث برمودا است که از عجیب ترین و مرموز ترین مکان های روی زمین است که در غربیترین قسمت اقیانوس اطلس قرار دارد. و از خصوصیات و عجایب مثلث برمودا این است که: هر هواپیما یا کشتی به حدود آن برود بطور اسراآمیزی ناپدید می گردد و جالب اینکه آب های آن سفید است.

این هم یک احتمالی است که باید دانشمندان و محققان تحقیق بیشتری کنند.

                                                                                            محمد محمدی اشتهاردی

/ 2 نظر / 11 بازدید
نسرین

خیلی قشنگ و جالب بود.برام تازگی داشت

سمیه

.................